KIEDY WYMIENIAĆ OPONY NA NOWE

Limit prawny stosowania opon letnich wynosi 1,6 mm, czyli równy jest momentowi, w którym wysokość klocków bieżnika osiągnie poziom wskaźnika zużycia bieżnika (TWI). Wskaźnik zużycia ma postać zgrubienia w rowkach i znajduje się w kilku miejscach na obwodzie opony. Informacja o miejscu jego położenia znajduje się na połączeniu bieżnika i boku opony.

Jeśli opona osiągnie taki poziom zużycia, należy natychmiast wycofać ją z użytkowania, gdyż dalsza eksploatacja jest nielegalna i w przypadku kontroli drogowej może się zakończyć mandatem i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, a w przypadku stłuczki lub wypadku ogromnymi problemami z wypłatą odszkodowania. A o wypadek na mokrej nawierzchni z tak płytkim bieżnikiem nie jest trudno. Jak wykazują liczne testy i badania już głębokość bieżnika rzędu 3 mm wpływa na obniżenie osiągów opony na mokrej drodze, zwłaszcza jeśli chodzi o podatność na zjawisko aquaplaningu.

W przypadku opon zimowych stosowane w nich mieszanki cechują się mniejszą odpornością na ścieranie niż te wykorzystywane w oponach letnich. Dlatego też przebiegi zapewniane przez opony zimowe mogą być nawet o 15-30% krótsze niż na oponach letnich. Dystans ten może jeszcze bardziej skrócić się jeśli będziemy je użytkować przy temperaturach wyższych niż 10°C. Pamiętaj, że zużyte opony zimowe mogą być bardzo niebezpieczne. Prawo dopuszcza użytkowanie opon o głębokości bieżnika 1,6 mm, ale opony zimowe gwałtownie tracą swoje właściwości już przy głębokości 4 mm. Jeśli Twoje opony zimowe nie nadają się już do jazdy, niezwłocznie wymień je na nowe.